როცა საქართველოში ცნობილ კინომატოგრაფისტთა ოჯახზე ვსაუბრიბთ, ალბათ, პირველ რიგში, ბაბლუანები გვახსენდება. ოჯახის ისტორია სვანეთში იწყება - ბაბლუანები სოფელ ჩოლურში ცხოვრობენ. სწორედ აქ დაიბადა ქართველი რეჟისორი თემურ ბაბლუანი.
თემურ ბაბლუანი სულ რაღაც 17 წლის იყო, როცა "ღიმილის ბიჭებში" მალხაზის როლი შეასრულა - მაშინ მომავალი რეჟისორი სულ რაღაც 17 წლის იყო. კინოში შესრულებული რამდენიმე როლის შემდეგ ეკრანს მიღმა გადაინაცვლა...
ბაბლუანმა თავისივე სცენარით გადაიღო შემდეგი ფილმები: "მოტაცება"; "ბეღურების გადაფრენა"; "ძმა" და "უძინართა მზე".
"სვანეთში, ლენტეხის რაიონში დავიბადე. პირველად კინო იქ ვნახე, მთაში. კალოზე გაშალეს... თეთრი ზეწარი ჩამოკიდეს და ელოდებოდნენ დაღამებას. ახლაც მახსოვს, ეკრანზე ქალაქური სახლები მოჩანდა, რაზეც წარმოდგენა არ მქონდა, მერე გამოჩნდა ქალი, რომელიც ძაღლს ეფერებოდა. ჩემთვის ამის ნახვა სასწაული იყო.
მოხდა ისე, რომ რეზო ჩხეიძემ გადამიღო "ღიმილის ბიჭებში". მაშინ 17 წლის ვიყავი. იქ ვისწავლე ყველაფერი, თვალს ვადევნებდი, როგორ იღებდა ფილმს რეზო ჩხეიძე... ამის შემდეგ ჯერ იურიდიულზე ჩავაბარე, მერე თავი დავანებე, შემდეგ კიდევ ორ ინსტიტუტში ვსწავლობდი და ისიც მივატოვე - ინტერესს ვკარგავდი.
ერთ დღეს ჩემმა დამ მითხრა, თეატრალურში სარეჟისორო ფაკულტეტი გახსნეს და იქნებ ჩააბაროო... მაინცდამაინც არ დამიჯდა ჭკუაში, მაგრამ გამოცდაზე მაინც გავედი და ჩავაბარე. სწავლის პერიოდში გადავიღეთ საკურსო, მთავარი პრიზი დავიმსახურე. მერე მოსკოვშიც მომცეს მთავარი პრიზი. თეატრალურში გავიცანი ჩემი მეუღლე და ამის შემდეგ არსად წასვლა არ მინდოდა. დავამთავრე სარეჟისორო და ახლაც ამ საქმეს ვეწევი."
ბაბლუანი ავტორია რომანისა „მზე, მთვარე და პურის ყანა: მანუშაკა მელოდება“ - რომელმაც წლის საუკეთესო ლიტერატურული დებიუტისთვის ლიტერატურული პრემია "საბა" მოიპოვა.
გელა ბაბლუანი 1979 წელს დაიბადა. ჩვიდმეტი წლის ასაკში ძმებთან ერთად საფრანგეთში გაემგზავრა სასწავლებლად. მისმა მოკლემეტრაჟიანმა ფილმმა "A Fleur de Peau" (2002) კრიტიკოსთა მოწონება დაიმსახურა.
პირველი სრულმეტრაჟიანი ფილმი "13 ცამეტი" ჟიურის დიდი პრიზის ლაურეატი გახდა სანდენსის კინოფესტივალზე.
გიორგი ბაბლუანების ცნობილი ოჯახის კიდევ ერთი ნიჭიერი წარმომადგენელია. იგი საფრანგეთში მოღვაწეობს და ევროპელი რეჟისორების ფილმებში მონაწილეობს.
გიორგი ბაბლუანი ქართულმა და ევროპულმა კინომ ქართველი მსახიობი გიორგი ბაბლუანი გახმაურებული ფილმიდან "13" გაიცნო.
ოლგა თემურ ბაბლუანის უფროსი შვილია.
მსახიობი და ჟურნალისტი დიდ დროს ატარებს თბილისში, ამბობს, რომ მისთვის თბილისი სახლია.