ანა აკოფიანი, რომელიც დღეს სომხეთის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი და ხშირად განხილვადი ქალია, 1978 წლის 1 თებერვალს დაიბადა. მისი ცხოვრების გზა მჭიდროდ არის დაკავშირებული სომხეთის უახლეს ისტორიასთან, პოლიტიკურ ძვრებთან და მის მეუღლესთან, ნიკოლ ფაშინიანთან, რომელთანაც ერთადაც მან სტუდენტობის პერიოდიდან მოყოლებული საკმაოდ რთული გზა გაიარა.
სტუდენტობა და კარიერის დასაწყისი
ანამ განათლება ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე მიიღო. სწორედ აქ დაიწყო მისი და ნიკოლ ფაშინიანის ურთიერთობა, რომელიც მოგვიანებით მყარ ოჯახურ და პროფესიულ საქმიანობად იქცა. პროფესიით ჟურნალისტმა, აკოფიანმა კარიერა ბეჭდურ მედიაში დაიწყო და მალე გახდა სომხეთის ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და ოპოზიციური გამოცემის, „აიკაკან ჟამანაკის“ მთავარი რედაქტორი. წლების განმავლობაში, სანამ მისი მეუღლე პოლიტიკურ ბრძოლებში, დაპატიმრებებსა თუ იატაკქვეშეთში იმყოფებოდა, ანა აკოფიანი იყო ის ადამიანი, რომელიც გამოცემას მართავდა და ოჯახის საყრდენად ითვლებოდა.
გზა ქვეყნის პირველ ლედობამდე
2018 წლის „ხავერდოვანი რევოლუციის“ დროს, ანა აკოფიანი მეუღლის გვერდით იდგა არა მხოლოდ როგორც ცოლი, არამედ როგორც აქტიური მხარდამჭერი. ფაშინიანის პრემიერ-მინისტრად არჩევის შემდეგ, მისი სტატუსი რადიკალურად შეიცვალა. მიუხედავად იმისა, რომ სომხეთის კანონმდებლობით „პირველი ლედის“ ოფიციალური პოსტი არ არსებობს, აკოფიანმა ეს როლი მაქსიმალურად აითვისა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში აქტიურად ჩაერთო. მან დააფუძნა ორი მსხვილი საქველმოქმედო ფონდი: „ჩემი ნაბიჯი“, რომელიც საგანმანათლებლო და სოციალურ პროექტებს უჭერს მხარს, და „City of Smile“, რომელიც სიმსივნით დაავადებულ ბავშვებზე ზრუნავს.
წინააღმდეგობრივი იმიჯი და ომის პერიოდი
ანა აკოფიანის ფიგურა სომხურ საზოგადოებაში არაერთგვაროვან ემოციებს იწვევს. ერთი მხრივ, ის ცნობილია თავისი სამშვიდობო ინიციატივით „ქალები მშვიდობისთვის“, რომლის ფარგლებშიც ის აზერბაიჯანელ დედებსაც კი მოუწოდებდა ძალადობის შეწყვეტისკენ. თუმცა, 2020 წლის ყარაბაღის მეორე ომის დროს მისი იმიჯი მკვეთრად შეიცვალა - მან შექმნა ქალთა მოხალისეობრივი რაზმი „ერატო“, გაიარა სამხედრო მომზადება და ფრონტის ხაზთან ახლოს იმყოფებოდა. ამ ნაბიჯმა საზოგადოების ნაწილში პატრიოტული აღფრთოვანება გამოიწვია, ხოლო ოპონენტებში - მკაცრი კრიტიკა, რადგან ბევრმა ეს პოლიტიკურ პიარად აღიქვა ქვეყნისთვის უმძიმეს წუთებში.
პირადი ცხოვრება და ოჯახი
პოლიტიკური ქარტეხილების მიუხედავად, ანა და ნიკოლი ოთხ შვილს ზრდიან: აშოტს, მარიამს, შუშანსა და არპის. მათი ოჯახი მუდმივად ყურადღების ცენტრშია - დაწყებული შვილების სამხედრო სამსახურით, დამთავრებული მათი ყოველდღიური ცხოვრების სტილით. მიუხედავად გავრცელებული ჭორებისა შესაძლო დაშორების შესახებ, წყვილი კვლავ ერთად არის და ანა აგრძელებს მეუღლის თანხლებას თითქმის ყველა მნიშვნელოვან სახელმწიფოებრივ ვიზიტში, რითაც ხაზს უსვამს მათ მყარ კავშირს.
"ძვირფასო თანამემამულენო, მინდა გაცნობოთ, რომ ჩემსა და პრემიერ - მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს შორის სამოქალაქო ქორწინება დასრულდა. ყველას ვთხოვ, ამ თემასთან დაკავშირებით ფრთხილი და კორექტული იყოს", - დაწერა სოციალურ ქსელში სომხეთის პირველმა ლედიმ ანა აკოფიანმა.
რამდენიმე საათის განმავლობაში სომხური და საერთაშორისო მედიასაშუალებები, მათ შორის ქართული პორტალებიც წერდნენ, რომ წყვილი ერთმანეთს დაშორდა. ოპოზიციური არხები ამას პოლიტიკურ კრიზისსაც კი უკავშირებდნენ. თუმცა, იურიდიული ენით, მან მიანიშნა, რომ არარეგისტრირებული თანაცხოვრება დასრულდა და ის ჩაანაცვლა ოფიციალურმა ქორწინებამ.
დღეს ანა აკოფიანი რჩება ფიგურად, რომელიც აერთიანებს რედაქტორის სიმკაცრეს, დედის მზრუნველობასა და პოლიტიკურ ამბიციებს, რაც მას თანამედროვე სომხეთის ისტორიის განუყოფელ ნაწილად აქცევს.